Röportaj:Kelebek Diyeti

Kelebek Diyeti'nin tatlı sahibesi Özgeyle mail usulü röportaj yaptık:)  Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olan Özge bize bilmediklerimi yada doğru bildiklerimizin ne kadar yanlış olduğunu anlattı.Sizin için ben sordum o cevapladı.

1-Kelebek Diyeti adında çok güzel bir bloğunuz var bu işe nasıl başladınız? Öncelikle sizi tanıyalım.

- Özge Kelebek adım. 3 yıllık diyetisyenim ve inşallah önümüzdeki birkaç ay içerisinde Uzman diyetisyen olacağım. Blog işine, iş arama evremde bir tv programında Melis Pekand ın blogu ile ilgili röportajını izlememle başladı. Bende insanlara internetteki bu bilgi kirliliği içinde temiz ve doğru bilgileri verebilirim diye düşündüm ve 2007 Eylül'de Kelebek Diyeti'ni yayın hayatına geçirdim.

2-Yaz geldi çattı hızlı rejimlere başlayanlar çok bununla ilgili sizin önerileriniz neler?

- Hızlı rejimler metabolizmayı yavaşlatır ve ileride kilo verilemez hale gelir. Çünkü hedef yağdan önce sudur. Suyu kaslar içlerinde barındırır ve böylece kas kaybıda gözlenir.

3-Bir çok otların zayıflama etkisi olduğu söyleniyor.Örneğin kiraz sapı suyu içtim 3 kilo verdim söylemlerini ben çok duyuyorum.Sizin bu konudaki görüşleriniz neler?

- Kiraz sapı, mısır püskülü, lahana gibi daha bir sürü otun temel özelliği su atıcı olmasıdır. Aslında yakındığımı kiloların bir bölümü sudur yani ödem. Ödemi atınca kilo verdiğimi zannederiz aslında ödem boş kilodur. Yani ileride yine karşınıza çıkabilir önemli olan yağ kaybıdır. Yağ kaybı kişiye özel beslenme programı olmazsa olmazdır.

4-Sağlıklı bir rejim programı nasıl olmalı örnek verirmisiniz?

- Ana ve ara öğünleri dengeli bir biçimde dağılan, kişinin hayat tarzına uygun, yavaş yemeyi alışkanlık edindiriş diyet sağlıklı diyettir.

5-Yağ yakıcılar ve zayıflama hapları hakkında neler düşünüyorsunuz?

- Piyasada birçok yağ yakıcı tablet var ancak bunlar üst düzeyde spor yapan ve beslenmesine dikkat eden sporcularda etkilidir. Zayıflama hapları ise son dönemde örneklerinde görüleceği üzere pek de kullanılabilir değiller ki zaten bu tarz hapları bıraktıktan sonra tekrar kilo almaya başlıyorsunuz.

6-Son olarak izleyicilerimize önerebiliceğiniz tavsiyeleriniz var mı?

- Her zaman söylerim beslenme kişiye özeldir. İnternette tek tip diyetler dolaşmaktadır. Bu diyetlerden herkes sonuç alacak diye birşey yoktur ve bu tarz diyetler metabolizmanızda geri dönüşü olmaz hasarlara neden olabilirler. Diyet için mutlaka diyetisyene başvurun. Gittiğiniz kişinin diyetisyen diploması (tüm dünyada bu işi Beslenme ve Diyetetik mezunları yapar) varmı bakın (bu bölümlerden mezun olmamış sadece 2-3 ay yurtdışında kurs almış kişiler diyetisyen değildir). Az az sık sık ve yavaş yeme kuralınızı hayatınıza adapte edin.

Özgecim bu soruları bizim için yanıtladı kendisine çooook teşekkür ediyorum.Diyet ve beslenmeyle ilgili daha bir sürü güzel bilgi için de sizi sitesine davet ediyorum.

Ayrıca diyet ile ilgili görüşmek ve bilgi almak için dyt.kelebekdiyeti@gmail.com adresine mail atmanızda yeterli.

CONVERSATION

0 yorum/Durma Sende Yorum Yaz:):

Yorum Gönder